Zapraszamy do zapoznania się z pracami powstałymi w ramach warsztatów “Stare miasto dociera do bulwarów”.
Grupa 1
Opierając wizję „miasta powracającego nad rzekę” na szybkich fotomontażach, staraliśmy się odszukać istotne przestrzenie, ocenić ich funkcjonowanie i przewidzieć atmosfery, które w nich drzemią. Uwagę skupiliśmy na wybranych punktach analizowanego obszaru położonego na lewem brzegu Odry nie tracąc wizji całego Waterfrontu, rozumianego jako nowe serce miasta.
w składzie:
Adam Maria Szymski
Karol Nieradka
Anna Tertel
Łukasz Szczepaniec
Artur Górski
Grupa 2
MIASTO DOCIERA DO BULWARÓW, zamiast: „stare miasto dociera do bulwarów”
– dociera do bulwarów wieloma drogami, które trzeba udrożnić, stworzyć, uczynić przyjaznymi.
Zabudowa bulwarów nadodrzańskich jedynie na odcinku między Trasą Zamkową a mostem Długim nie stworzy odpowiedniej masy krytycznej i byłaby, w skali miasta, tylko przedłużeniem istniejącej protezy dzisiejszego Podzamcza. Widzimy też potrzebę i szansę połączenia bulwarów z „odtrąconą” częścią Nadodrza – rejonem ulicy Kolumba.
w składzie:
Sławomir Wunsch
Tomasz Maksymiuk
Sylwester Chruszcz
Magdalena Trepaszko
Monika Puchała
Grupa 3
POWRÓT MIASTA NAD RZEKĘ – STWORZENIE NOWEGO WATERFRONTU, ATRAKCYJNEJ DZIELNICY MIEJSKIEJ Planowana redukcja układu komunikacyjnego na odcinku pomiędzy Mostem Długim a Trasą Zamkową daje możliwość realizacji postulatu powrotu miasta nad rzekę i realizacji nowej, atrakcyjnej, otwartej na rzekę dzielnicy miejskiej. Możliwym stanie się zaprojektowanie fragmentu miasta, które byłoby odpowiedzią na poszukiwanie „serca miasta”, miejsca gdzie toczy się życie miejskie.
w składzie:
Marek Szymański
Ireneusz Lech
Michał Kołodziejczyk
Igor Klyus
Dominik Grzyb
Grupa 4
STARE MIASTO DOCIERA DO BULWARÓW
Bulwarów? Czy więc tylko do Bulwaru Piastowskiego?
Czy także do Bulwaru Gdyńskiego i Nabrzeża Celnego?
Jeżeli tak to jak w tej przestrzeni znajduje się rzeka?
Jeżeli w przestrzeni – to jakiej?
w składzie:
Paweł Zaremba
Grzegorz Łuczak
Rafał Wolski
Elżbieta Leoniewska
Katarzyna Dobrowolska
Artur Klimczak
Grupa 5
Jako cel nadrzędny, projektanci obrali stworzenie mieszkańcom Szczecina miejsca o wyjątkowym charakterze i atmosferze, zachęcającego do przyjścia i spędzenia w nim wolnego czasu. Proponowane założenie miało za zadanie podnieść atrakcyjność miejsca dla przyszłych inwestorów i mieszkańców. Wykreowanie serca nowego „Starego miasta” poprzez stworzenie interesujących przestrzeni publicznych dostosowanych do skali miejsca oraz wykorzystanie walorów – bliskości Starego Miasta i rzeki Odry. – to główne założenia projektu. Dzięki nim Stare Miasto zacznie tętnić życiem, a Odra znów stanie się rzeką w mieście.
w składzie:
Michał Bay
Robert Paluch
Paweł Zimnicki
Tomasz Chmielewski
Katarzyna Gralak
Martyna Trela