WESTIVAL – SZTUKA ARCHITEKTURY

8 EDYCJA – MIASTO RZECZ PUBLICZNA

Miejsce akcji – budynek Filharmonii Szczecińskiej,

Czas akcji: 16 ÷ 26 października 2014

Czym jest dla nas miasto ? Jaką rolę odgrywa w naszym życiu ? Czy zmierzamy w kierunku zatomizowanego społeczeństwa komunikującego się głównie poprzez portale społecznościowe – do świata totalnej wioski internetowej, w której każdy może się „spotkać” z niemal dowolnym człowiekiem na świecie, ale – paradoksalnie – oddalającego ludzi od siebie ? Czy też zaczynamy coraz bardziej doceniać prawdziwe kontakty, pełnokrwiste przeżycia, poszukiwać tożsamości miejsca w którym żyjemy i doceniać przyjazne przestrzenie sprzyjające rzeczywistemu przebywaniu razem ? Czeka nas ucieczka w świat wirtualny czy powrót do greckiej agory ? Czy coraz mniejsze mieszkania prowokują pogrążenie się w rzeczywistości cyfrowej, czy wyjście w przestrzenie publiczne, wspólne – by tam spotkać przygodę, przyjaciół, dopełnienie „życia wewnętrznego” ? A może kształt tych wspólnych przestrzeni, ich jakość, ładunek estetyczny i emocjonalny, nasycenie wydarzeniami – mogą spowodować, że ekrany smartfonów, tabletów, chmury informacyjne, portale społecznościowe, gry komputerowe i wszystko to, co jeszcze w tym świecie przed nami – nie pochłoną nas doszczętnie ?

W tegorocznym Westivalu Architektury chcemy przyjrzeć się interakcji miasta i jego mieszkańców – stąd jego tytuł:

MIASTO – RZECZ PUBLICZNA

Pod lupę weźmiemy przestrzenie wspólne – jak są kształtowane w różnych miastach, państwach, kulturach – i jak wpływają na mieszkańców

i ich identyfikację z miejscem życia. Przyjrzymy się przestrzeniom kształtowanym decyzjami politycznymi, architektonicznymi, ale także działaniami oddolnymi, społecznymi, gospodarczymi, tymi zorganizowanymi i tymi spontanicznymi – inicjatywami, które są odbiciem stanu myślenia obywateli w tej materii. Chcemy wymienić się spostrzeżeniami, w jakim stopniu tworzenie pozytywnych przestrzeni miejskich działa na poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności obywatelskiej.

Westival adresujemy do wszystkich zainteresowanych rozwojem i architekturą swego miasta. By spojrzeć na problem z różnych perspektyw, do udziału w wydarzeniach i prezentacjach zaprosiliśmy wybitnych architektów z kraju i zagranicy.

Planujemy wystawy pokazujące publiczne przestrzenie Szczecina, Polski, Europy, oraz konferencje i warsztaty dotyczące takich miejsc w naszym mieście.

Spojrzymy też razem na nasze zamieszkiwanie w Szczecinie w latach 1989 – 2014. Przestrzeń Miasta jest opowieścią o nas samych – mieszkańcach. Spróbujemy więc znaleźć obiekty, które są istotnym zapisem historii, ważnego okresu przemian po roku 1989. To będzie publiczna debata, powiązana z plebiscytem na Obiekt 25-lecia – SYMBOL PRZEMIAN.