Warsztaty dla architektów i studentów “Stare Miasto dociera do bulwarów”

Prace Warsztatowe

 

Szczecin będzie się zmieniał. Ważnym elementem planowanych zmian są projektowane – przewidziane do realizacji – przekształcenia infrastruktury komunikacyjnej obejmujące „Modernizację dostępu drogowego do Portu w Szczecinie i przebudowę układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza”, zaplanowane do realizacji w perspektywie do roku 2020. Kluczowym elementem projektu, integrującym układ komunikacyjny Międzyodrza z Miastem, jest budowa Mostu Kłodnego w bezpośrednim sąsiedztwie Trasy Zamkowej – spinającego brzegi Odry w poziomie bulwarów i otwierającego dostęp do obszaru Łasztowni.

Zmiany komunikacyjne w sąsiWarsztaty studenckie “Stare Miasto dociera do bulwarów”edztwie Starego Miasta, związane także z nowym połączeniem tramwajowym – od Placu Hołdu Pruskiego poprzez projektowany Most Kłodny, na Łasztownię – dotyczą także układu komunikacyjnego wzdłuż rzeki Odry na odcinku pomiędzy Trasą Zamkową a Mostem Długim.

Wykonywane na zlecenie Urzędu Miasta Szczecin opracowania projektowe zakładają, zgodnie z przyjętą koncepcją, redukcję układu komunikacyjnego tzw. „arterii nadodrzańskiej” do parametrów jednej jezdni z dwoma pasami ruchu wraz torowiskiem tramwajowym oraz maksymalne jej odsunięcie od nabrzeży rzeki Odry – w celu uwolnienia terenów inwestycyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie nadodrzańskich bulwarów.

W wyniku przeprowadzonych zmian otworzyła się możliwość, by po latach powrócić do idei – „STARE MIASTO DOCIERA DO BULWARÓW”.

Uzyskany w wyniku zmian projektowych teren inwestycyjny, stanowi naturalne przedłużenie „szczecińskiej starówki” i Podzamcza w kierunku rzeki Odry. Z jednej strony swoje uzasadnienie znajduje – idea kontynuacji zabudowy, w nawiązaniu do historycznego ukształtowania, z drugiej zaś – teren ten charakteryzuje się znaczną autonomią, wydzielając się z kontekstu zabudowy. Ciążąc ku nabrzeżu i rzece, PROWOKUJE DO TWORZENIA ODWAŻNYCH KONCEPCJI, w sposób niezależny kształtujących NOWY SZCZECIŃSKI „WATERFRONT”.

Zanim przesądzimy o możliwościach jego zabudowy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ZAPRASZAM DO ZABAWY, GRY Z WYOBRAŹNIĄ, poszerzających nasze spojrzenie na to …

… JAK MÓGŁBY WYGLĄDAĆ TEN FRAGMENT MIASTA, GDYBY MARZENIA I WYOBRAŹNIA BYŁY JEDYNYM OGRANICZENIEM I GŁÓWNĄ SIŁĄ SPRAWCZĄ …

Zgłoszenia przyjmowane będą do 08.10.2014, szczegółowe informacje i wskazówki na temat zapisów można uzyskać pisząc zapytanie na adres m_kreft@o2.pl

Architekci, którzy wezmą udział w Warsztatach:

AM SzymskiAdam Maria Szymski

adamszymski@poczta.onet.pl

Prof zw.. dr hab. inż. arch Adam Maria Szymski – polski architekt, nauczyciel akademicki, polityk, profesor doktor habilitowany. (ur. 18 grudnia 1944 w Myślenicach) Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1968 roku Jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich i Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

W latach 1979-81 pełni m.in. funkcję głównego architekta Kurii Biskupiej w Szczecinie ,a w latach 1982-86 prowadzi autorską pracownię projektową w PP „Iglopol”-o.Szczecin, W latach 1989-2001 kierował własnym biurem autorskim „AB” Sp.z.oo.

W 1992 uzyskał tytuł doktora habilitowanego nadanego Mu przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, na podstawie pracy zatytułowanej: „Kanon formy architektonicznej w Kościele katolickim – współczesna koncepcja przestrzeni sacrum”. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 2003 roku.

Jest założycielem i kierownikiem Katedry Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz założycielem i kierownikiem Katedry Projektowania Krajobrazu na dawnej Akademii Rolniczej w Szczecinie, którą kierował do czasu połączenia AR z Politechniką Szczecińską i powstaniem ZUT w 2009 roku. W 2007 roku mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej (aktualnie ZUT).Promotor 11 prac doktorskich i ponad 200 prac magisterskich na kierunku „architektura i urbanistyka”.

Nagrodzony w 1995r medalem „Edukacji Narodowej” ,oraz : medalem dla zasłużonego dla rozwoju Politechniki Szczecińskiej (1997r) i medalem „zasłużony dla rozwoju Akademii Rolniczej w Szczecinie” (2004r) . Uhonorowany w 1998 roku złotą odznaką „Gryfa Pomorskiego” za zasługi dla rozwoju Województwa Szczecińskiego. Odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym (2002r) i Złotym Krzyżem Zasługi (2008r) W roku 2009 odznaczony „Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego”. Odznaczony przez Prezydenta RP 31 sierpnia 2012 roku „Medalem Złotym za Długoletnią Służbę”.

Jest autorem m.in następujących publikacji książkowych.:

  • Projektowanie systemowe w architekturze, Warszawa, 1982,
  • Rozwój współczesnej myśli architektonicznej, Warszawa, 1985,
  • Architektura i architekci Szczecina 1945-1995, Szczecin, 2001,
  • Architektura modernistyczna lat 1928-1940 na Pomorzu Zachodnim,Szczecin,2001r
  • Architektura polska lat 1945-1960 na obszarze Pomorza Zachodniego, Szczecin 2004,
  • Wieś pomorska wczoraj i dziś, Szczecin, 2006,
  • Architektura polska lat 1961-1975 na obszarze Pomorza Zachodniego, Szczecin, 2007.

 

 

Karol NieradkaKarol Nieradka

maxberg.pl

mgr inż. arch. Karol Nieradka – Absolwent Politechniki Szczecińskiej na wydziale Budownictwa i Architektury. Praktyczne umiejętności wykonywania zawodu zdobywał przez pięć lat w biurze Mellon Architekci, a następnie przez kolejny rok w pracowni City Architekci, pracując przy projektach dużych obiektów apartamentowych, rekreacyjnych oraz użyteczności publicznej, jak również opracowaniach urbanistycznych.

Od 2010 roku prowadzi w Szczecinie własne Biuro Projektowe maxberg. Laureat i uczestnik konkursów architektonicznych, między innymi na zagospodarowanie Alei Fontann w Szczecinie (II miejsce), koncepcję domu pasywnego (II i III miejsce), projekt sali gimnastycznej dla Zespołu Szkół Sportowych przy ul. Małopolskiej w Szczecinie (VII miejsce) i innych.

Jako czynny członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP o/Szczecin, otrzymał nominację na funkcję Dyrektora Organizacyjnego siódmej edycji Westivalu – Sztuka Architektury. Architekt prowadzący letnie warsztaty studenckie OSSA Szczecin 2014, entuzjasta miejski, społecznik, podróżnik i tata.

 

 

Sławomir WunschSławomir Wunsch

biuro@wunsch.pl

mgr inż. arch. Sławomir Wunsch – Przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej: rekomendacja Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie. Prowadzi autorską pracownię architektury – WUNSCH PROJEKT. Specjalizuję się w projektowaniu wszelkiego rodzaju budynków mieszkalnych – od domów jednorodzinnych po duże osiedla wielorodzinne uzupełnione o funkcje usługowe, handlowe i biurowe.

 

 

Anna TertelAnna Tertel

anna.tertel@gmail.com

mgr inż. arch. Anna Tertel – Ukończyła architekturę na Wydziale Budownictwa i Architektury w Szczecinie, obecnie pisze doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tematem jej pracy doktorskiej jest Watercity. Zagospodarowanie akwenów i terenów przybrzeżnych miast. Pracuje w biurach architektonicznych w kraju i za granicą. Prowadzi Anna Tertel Atelier. Poza tym nauczycielka akademicka i żeglarka. Uwielbia poznawać nowe miejsca i ludzi oraz odwiedzać kraje, o których czytała w książkach w dzieciństwie. Żeglowanie zaczęła w szkole podstawowej i stara się pracę zawodową łączyć z pasją, jaką jest żeglarstwo i inne aktywności; fotografia, rysunek, projektowanie.

 

 

Marek SzymańskiMarek Szymański

marek.szymanski@os-architekci.pl

mgr inż. arch. Marek Szymański –Absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Członek Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów – ZP – 0138 oraz Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Szczecinie. Obecnie od 1994 r. wspólnie z mgr inż. arch. Markiem Orłowskim prowadzi pracownię projektową Orłowski, Szymański – Architekci Sp.j., sporządzając wielobranżowe opracowania projektowe w pełnym zakresie od fazy koncepcyjnej, poprzez dokumentację budowlaną z wszelkimi niezbędnymi uzgodnieniami i uzyskaniem pozwolenia na budowę, wykonawczą, a skończywszy na nadzorach autorskich.

 

 

Grzegorz Łuczak

luczak@lab4arch.pl

mgr inż. arch. Grzegorz Łuczak, Absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej, od 1996 pracuje jako architekt. Przez 18 lat współtworzył z arch. Jarosławem Bondarem Laboratorium Architektury. Wygrane konkursy: Nowe Centrum Polic 2001 konkurs i plan miejscowy i Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi w Szczecinie 2008 konkurs i realizacja, oba dokonania w ramach pracowni Laboratorium Architektury. Poza tym liczne wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich. Współautor wielu realizacji obiektów użyteczności publicznej w regionie.

 

 

Robert PaluchRobert Paluch

biuro@grupamiasto.pl

mgr. inż. arch. Robert Paluch – Absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej.Właścicielw firmie Grupa Miasto Biuro Architektoniczne.

 

 

 

 

Paweł ZimnickiPaweł Zimnicki

P.zimnicki@atrium.szn.pl

mgr inż. arch. Paweł Zimnicki – Absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej.

Absolwent ‘Institute for Housing and Urban Development Studies (Erasmus University)’ w Rotterdamie –

Master of Arts in Urban Management.Studia podyplomowe Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.Prowadzi Pracownię Projektową ATRIUM.

Autor i współautor wielu opracowań projektowych: od projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego po projekty architektoniczno budowlane budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Z zawodu architekt i urbanista z zamiłowania turysta, kajakarz i czasem wspinacz. Wieloletni członek szczecińskiego klubu kajakowego AKTK “Pluskon”.

 

 

Ireneusz LechIreneusz Lech

plik-lech@v.pl

mgr inż. arch. Ireneusz Lech – Absolwent kierunku Architektura WBiA Politechniki Szczecińskiej w roku 1980.  Autor projektów wielu budynków mieszkalnych, usługowych i przemysłowych zrealizowanych głównie na terenie Szczecina i województwa zachodniopomorskiego.  Współwłaściciel i główny projektant Biura Projektowo Budowlanego PLIK-LECH  w Szczecinie.

 

Paweł ZarembaPaweł Zaremba

studiopz@wp.pl

mgr inż. arch. Paweł Zaremba – Absolwent Politechniki Szczecińskiej. Prowadzi pracownie autorską – STUDIO PZ – specjalizuje się w kompleksowej obsłudze Inwestorów w zakresie projektowania i nadzoru nad realizacją inwestycji. Projektuje obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej, usługowe i przemysłowe.

 

Michał Bay

bay.studioa4@macsimum.com.pl

mgr inż. arch. Michał Bay – Od 1989 współwłaściciel  biura architektonicznego  STUDIO A4, które założyło 4 architektów: Michał Bay, Stanisław Kondarewicz, Jacek Lenart i Andrzej Skrouba.  STUDIO A4 wykonuje: projekty architektoniczne i pełnobranżowe w budownictwie ogólnym, przemysłowym i użyteczności publicznej; projekty i badania w renowacji zabytków historycznych;  studia i projekty w planowaniu przestrzennym i urbanistyce oraz projekty wnętrz.

Tomasz Maksymiuk

maksymiuk@mxl4.com

mgr inż. arch. Tomasz Maksymiuk – absolwent PS 2001; współzałożyciel i wspólnik MXL4architekci. Wspólnie z zespołem MXL4 architekci projektant/autor/laureat konkursów i realizacji – vide: www.mxl4.com Na przełomie wieków aktywny członek OSSA i współorganizator studenckich warsztatów OSSA Szczecin 2001

 

Sylwester Chruszcz

sylwester@ch2architekci.pl
mgr inż. arch Sylwester Chruszcz – Właściciel pracowni projektowej ch2 architekci. Absolwent Politechniki Szczecińskiej, członek Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów ZP-0337, posiada uprawnienia budowlane o numerze 48/Sz/2000. Ekspert Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w dziedzinie rewitalizacja. W latach 2002-2004 wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska Sejmiku Zachodniopomorskiego. W latach 2004-2007 wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego.Jako architekt zajmuje się opracowaniem dokumentacji pełnobranżowej na każdym etapie projektu oraz prowadzeniem pełnego procesu inwestycyjnego.
Realizacje:
– Biurowiec TBSP w Szczecinie – Przebudowa Dworca Kolejowego w Gryfinie
– Biurowiec z halą BIMs w Przecławiu
– Pomorski Uniwersytet Medyczny – Biblioteka Główna, Zakład Genetyki i Patomorfologii
– BalticaWellness& Spa – przebudowa galerii handlowej na centrum odnowy biologicznej w Szczecinie

 

Michał KołodziejczykMichał Kołodziejczyk

biuro@naanarchitekci.com

www.naanarchitekci.com

mgr inż. arch. Michał Kołodziejczyk – Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Szczecińskiej. Dyplom w roku 1999.Członek Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów –ZP-0597 oraz RoyalInstitute of the  Architects of Ireland.Założyciel ( w 2010 roku)  pracowni projektowej NAAN ARCHITEKCI.Autor i współautor kilkudziesięciu projektów i realizacji w kraju i za granicą.

WYBRANE REALIZACJE NAAN ARCHITEKCI:

2013-2014: Budynek mieszkalny wielorodzinny w Sopocie(konsorcjum z ch2 architekci);

2013-2014: Rewitalizacja zespołu pałacowego w Trzebieradzu(konsorcjum z ch2 architekci) -planowane zakończenie w 2015;

2011-2014: Budynek Sądu Rejonowego w Szczecinku  (konsorcjum z ch2 architekci) -planowane zakończenie w 2015;

2010-2013: Budynek biurowy TBSP w Szczecinie (konsorcjum z ch2 architekci);

 

 

Rafał Wolski

wolski@wplusarchitekci.pl