HUMAN SCALE (2012)
Reżyseria/Directed by: Andreas M. Dalsgaard
Zdjęcia/Cinematography by: Heikki Färm , Adam Philp
Producenci/Producers: Signe Byrge Sørensen
Produkcja /Production: Final Cut for Real
Współczesne metropolie cechuje jedno – gigantyczne samochodowe estakady przecinające miasta i domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. 50 procent ludzi mieszka dziś w metropoliach, a do 2050 roku wielkość ta zwiększy się do 80 procent. Czy rzeczywistość dzisiejszych miejskich aglomeracji w jakikolwiek sposób odpowiada na potrzeby ich mieszkańców?
Duński architekt Jan Gehl i jego zespół zmagają się z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, zrównoważony ich rozwój oraz udogodnienia, przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów. Główny slogan Gehla jest bardzo prosty: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Gehl koncentruje się głównie na relacji między środowiskiem stworzonym przez człowieka i jakością życia w miastach. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem – zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie – od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.
Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, lecz również sposób, w jaki wdrażane są w miastach. Film jest bardzo spójny estetycznie, zachwyca formą, a szczególnie wysmakowanymi zdjęciami. Pod względem stylistyki przypomina dokumentalne science fiction, które dzieje się na naszych oczach.
Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki
Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.imdb.com/title/tt2414454/mediaindex?ref_=ttmd_md_sm
EUROPE CITY (2012)
Czy istnieje europejska idea miasta ? Europa tradycyjnie charakteryzowała się kompaktową, gęsto zaludnioną strukturą miast, zorganizowaną wokół skomplikowanych struktur społecznych i przestrzennych. Co pozostało z europejskiego modelu miasta? Jak europejskie miasta radzą sobie z rosnącą różnorodnością kulturową swoich przestrzeni publicznych i jak dziś udaje się kształtować równowagę między własnością wspólną a prywatną? Czy nasze współczesne miasta konstytuują przestrzeń sprzyjającą demokracji? Autorzy filmu próbują odpowiedzieć na te i wiele innych pytań przyglądając się projektom – laureatom Europejskiej Nagrody dla Publicznej Przestrzeni Miejskiej przyznawanej przez CCCB (Centre de Cultura Contemporània de Barcelona).
Produkcja: CCCB we współpracy z Hiszpańską Telewizją. 30 min. 2012r
Film emitowany będzie w języku angielskim
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność wejść.