Seminarium naukowe – Kontrawersje „Osiągnięcia powojennej architektury Szczecina i Pomorza Zachodniego na tle architektury polskiej. Próba oceny”

web4-02W ramach obchodów Jubileuszu Profesora dr hab. inż. arch. Adama Marii Szymskiego.

• Jakie jest miejsce Szczecina i całego Pomorza Zachodniego w historii architektury polskiej; jak i w jakich uwarunkowaniach tworzyli miejscowi architekci; jak z poza regionu tworzyli architekci na Pomorzu Zachodnim?

• Jakie pola działań zawodowych dawały największe możliwości realizacji własnych, indywidualnych postaw twórczych?

• Jak wpływał i nadal wpływa na twórczość architektów fakt zamieszkania i tworzenia pozostając na marginesie głównych ośrodków twórczych?

• Jaki wpływ na środowisko architektoniczne miał i nadal ma fakt kreowania znaczących obiektów na Pomorzu Zachodnim przez architektów spoza Pomorza i czy architekci tu mieszkający stworzyli znaczące obiekty w innych, poza Pomorzem Zachodnim regionach kraju?

• Jakie są perspektywy realizacji znaczących dla architektury polskiej obiektów architektury przez współcześnie działających w Szczecinie, Koszalinie i na całym Pomorzu Zachodnim architektów w kontekście zmian warsztatu architekta, rynku, komunikacji i wymiany informacji ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w warsztacie architekta ?

Powyższe zagadnienia będą przedyskutowane w następujących blokach tematycznych:

• Architektura „modernistyczna” Szczecina na tle dokonań w architekturze polskiej po 1945 roku

• Polska architektura sakralna jako dziedzina twórczości mogąca stanowić potencjalnie bazę dla realizacji oryginalnych postaw twórczych w architekturze XX w, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji obiektów sakralnych na terenie Pomorza Zachodniego.

• Współczesne osiągnięcia architektoniczne na Pomorzu Zachodnim na przełomie XX/XXI w. Znaczenie obiektów projektowanych przez architektów spoza Pomorza Zachodniego na terenie Pomorza i obiektów miejscowych architektów tworzonych poza Pomorzem Zachodnim.

• „Prowincjonalizm”: ograniczenie czy szansa ?

W ramach seminarium wykłady wygłoszą min:

arch. Zbigniew Maćków, MAĆKÓW Pracownia Projektowa, Wrocław

arch. Dariusz Herman, arch. Piotr Śmierzewski –  HS99, Koszalin

Dokładny program seminarium:

http://www.seminarium.zut.edu.pl

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność wejść.