Shared Cities – European Prize for Urban Public Space 2014

epusOrganizowany co dwa lata, już po raz ósmy, konkurs „Shared Cities – European Prize for Urban Public Space 2014” – “Wspólne miasta – Europejska Nagroda dla Publicznej Przestrzeni Miejskiej 2014” stanowi prezentację najlepszych projektów przestrzeni publicznych w Europie. Spomiędzy setek nadesłanych projektów międzynarodowe jury, złożone z przedstawicieli sześciu europejskich instytucji i krajów, pod kierownictwem Centre of Contemporary Culture of Barcelona (CCCB), wybrało dwudziestu pięciu finalistów, cztery wyróżnienia specjalne i dwie pierwsze nagrody ex aequo. Wśród finalistów konkursu znalazły się również nadwiślańskie tereny rekreacyjne w Warszawie.

W czasach kiedy w aglomeracjach żyje ponad połowa populacji świata, organizatorzy stawiają tezę, że “forma miasta jest ściśle związana z demokracją”.

Uznanie i upublicznienie pozytywnych transformacji europejskich miast ma skłaniać społeczeństwa do tworzenia wartościowych oraz odzyskiwania utraconych przestrzeni miejskich. Przyjazne przestrzenie publiczne powodują integrację mieszkańców miast, wzmacniają ich pozytywną identyfikację z miejscem, w którym żyją i podwyższają atrakcyjność miasta.

Wystawa stanowi efektowną prezentację finalistów ósmej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie, wraz z obszernymi opisami i filmowym uzasadnieniem jury. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 25 kwietnia 2014 roku w Barcelonie. Była prezentowana w wielu miastach Europy. Jest główną wystawą 8 edycji Westivalu Architektury, poświęconego temu właśnie zagadnieniu.

Wstęp wolny

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia są własnością Centre de Cultura Contemporania de Barcelona

 

Sponsorem wystawy jest firma INLOGIC